Σάββατο, 4 Απριλίου 2015

Εκκλησιαστικό Συμβούλιο Ι. Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Καλλιμασιάς

Πρόεδρος: Πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Κωνσταντίνου 
Αντιπρόεδρος: Δημήτριος Στεφανίδης του Ιωάννου
Γραμματέας: Παντελής Νεαμονίτης του Νικολάου
Ταμίας: Σταμάτιος Συράκης του Αχιλλέως 
Μέλος: Διαμαντής Βάκης του Σταύρου

Η θητεία του παρόντος Εκκλησιαστικού Συμβουλίου άρχισε την 1.1.2014 και λήγει την 31.12.2016.

Για τη συγκρότηση, τη λειτουργία και τις αρμοδιότητες των Εκκλησιαστικών Συμβουλίων ορίζει ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 8/1979 «Περί Ιερών Ναών και Ενοριών» (ΦΕΚ Α΄ 1/5.1.1980).

Το αξίωμα του λαϊκού Εκκλησιαστικού Συμβούλου (Επιτρόπου) είναι τιμητικό και άμισθο.

Δεν υπάρχουν σχόλια: