Ἀπολυτίκιον Κοιμήσεως Θεοτόκου Ἦχος α' Ἐν τῇ Γεννήσει τὴν παρθενίαν ἐφύλαξας, ἐν τῇ Κοιμήσει τὸν κόσμον οὐ κατέλιπες Θεοτόκε. Μετέστης πρὸς τὴν ζωήν, μήτηρ ὑπάρχουσα τῆς ζωῆς, καὶ ταῖς πρεσβείαις ταῖς σαῖς λυτρουμένη, ἐκ θανάτου τὰς ψυχὰς ἡμῶν.
ΙΕΡΟΣ ΕΝΟΡΙΑΚΟΣ ΝΑΟΣ ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΧΙΟΥ, ΨΑΡΩΝ ΚΑΙ ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ

Πέμπτη, 2 Ιανουαρίου 2020

Εκκλησιαστικό Συμβούλιο Ι. Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Καλλιμασιάς (1/1/2020 - 31/12/2022)

Πρόεδρος:
Πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Κωνσταντίνου 
Αντιπρόεδρος: Παντελής Νεαμονίτης του Νικολάου
Γραμματέας: Δημήτριος Κουκής του Ιωάννου
Ταμίας: Γεώργιος Γιαννούμης του Αριστείδη 
Μέλος: Νικόλαος Ζαχαράκης του Δημητρίου

Η θητεία του παρόντος Εκκλησιαστικού Συμβουλίου άρχισε την 1.1.2020 και λήγει την 31.12.2022.

Για τη συγκρότηση, τη λειτουργία και τις αρμοδιότητες των Εκκλησιαστικών Συμβουλίων ορίζει ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 8/1979 «Περί Ιερών Ναών και Ενοριών» (ΦΕΚ Α΄ 1/5.1.1980).

Το αξίωμα του λαϊκού Εκκλησιαστικού Συμβούλου (Επιτρόπου) είναι τιμητικό και άμισθο.

Δεν υπάρχουν σχόλια: